Záběhlické zahradnictví / Greenhouse and community garden in Zabehlice, Prague

ZADÁNÍ
VNITŘNÍ PERIFERIE PRAHY – PŘERUŠENÉ MĚSTO

ATELIÉR JANA AULÍKA A ROMANA CHVILÍČKA

ZADÁNÍ SE ZAMĚŘUJE NA ÚZEMÍ VE STŘEDNÍM PRSTENCI MĚSTA, KTERÁ PŘES ŘADU NESPORNÝCH KVALIT A MALÉ VZDÁLENOSTI OD CENTRA NEJSOU PŘIMĚŘENĚ VYUŽÍVÁNA A INTEGROVÁNA DO MĚSTA, NEJSOU MĚSTEM ALE ANI VOLNOU KRAJINOU.
BUDEME ZKOUMAT PŘÍČINY A HLEDAT DOBRA ŘEŠENÍ. NEZNAMENÁ TO AUTOMATICKY ÚPLNOU ZMĚNU CHARAKTERU ŘEŠENÉ LOKALITY, NĚKDY I ZVLÁŠTNÍ STAV CHAOSU V ÚZEMÍ MÁ SVOJI URČITOU HODNOTU, ČASTO JE TO CENNÝ BIOTOP. NENÍ TO PROSTŘEDÍ
PRO MECHANICKOU URBANIZACI, DŮLEŽITÁ JE POSTUPNOST KROKŮ A CHÁPÁNÍ INICIAČNÍCH PROSTŘEDKŮ. NENÍ TO PŘÍPAD VELKÉHO ROZVOJE UPROSTŘED MĚSTA, ALE SPÍŠE JEMNÉ INTARZIE. NA ZÁVĚR CHCEME. SPOLEČNĚ DOJIT K URČITÉMU ZOBECNĚNÍ, STRUČNÉMU TEORETICKÉMU ZÁVĚRU.

ZÁBĚHLICKÉ ZAHRADNICTVÍ

Konverzí dvou stávajících budov u Hamerského rybníka v Záběhlicích a novostavbou skleníku s kulturní částí vytvářím zahradnictví. Touto náplní respektuji původní účel jedné z budov – bývalého statku. Blízkost zahradkářských kolonií směrem k Hostivařské přehradě není náhodná. Domu zanechávám stávající funci bydlení pro rodinu zahradníka.
Nižší budova z dvou původních je přiřazená k zahradnictví nepřímo. Navrhuji zde ateliér zahradního architekta s bytem v podkroví a v druhé polovině domu odkazuji na původní funkci stavení – cihleny, nebo-li zázemí pro těžbu cihlářské hlíny. Navrhuji zde keramickou dílnu.
Hmota budovy reaguje svoji linearitou na svažitý terén, na který plynule navazuje svoji výškou a vymezuje se vůči stávajícím budovám v čisté přimce, čímž vytváří variabilní prostor mezi budovami. Přímka se zalamuje ve směru Hamerského rybníka, v tomto směru se budova kulturního sálu půdorysně i hmotově zužuje. Linka budovy vytváří novou průchozí cestu od rybníka.
Plochu rozšiřuji o část parku zvaného Třešňovka, kde vytvářím terasovité zahrady.
Náplní zahradnictví není pouze pěstování a prodej květin, má kulturní přesah. Variabilní plocha a sál v části u rybníka slouží k workshopům, trhům, přednáškám a koncertům a prodeji.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s